"רופא מפוחים"

תקלות אפשריות במפוח ודרכי הטיפול במפוחים תקולים | פּח תעשׂ

תקלות אפשריות במפוח ודרכי הטיפול במפוחים תקולים | פּח תעשׂ

"רופא מפוחים" מציג רשימת של התסמינים העיקריים, הסיבות השכיחות לבעיות ותרופות אפשריות. 

מרבית המפוחים התעשייתיים המיוצרים ע"י יצרנים אמינים ובעלי ידע, מתוכננים לעמידות בתנאי עבודה וסביבה קיצוניים. 

אולם, גם מפוחים נשברים. הסיבות הן מגוונות וכוללות, התקנות לא נכונות, העדר תחזוקה ו/או בחירת מפוחים לא נכונה. כמו כן, יכול מאוד להיות ששנים של שימוש, פשוט שחקו את המפוח והגיע הזמן לציוד חדש.  

אנו מציגים את המדריך הזה, לא כמדריך תחזוקה מפורט, אלא כמקראה כללית לסוגיות שונות של בעיות.

אנא זכרו – כל תסמין עשוי שיהיו לו יותר מסיבה אחת.

 

ויברציות ורעידות

סיבה תרופה
מאיץ או רוטור לא מאוזנים אנא בדוק את המאיץ מפני לכלוך או חומרים זרים במיוחד במקומות קשים לראייה כגון הצד הפנימי של המאיץ או של הלהבים.
להבי "איירפויל" (Airfoil) לרוב חלולים כאשר הם חשופים לגשם או לחות גבוהה הם עשויים לצבור מים בחלל הלהב. קדיחת חור 5 מ"מ קוטר לניקוז הנוזלים בצד העלון של כל להב, ליד נקודת הריתוך עשויה לטפל בבעיה. לרוב, לא יידרש איזון מחודש במקרה זה.
בחן את המאיץ לשחיקה וארוזיה. לרוב שחיקה תתרחש בצד המוביל של הלהב. 

בסוגי מפוחים ( Paddle) הצד החיצוני של הלהב עשוי גם הוא להישחק.

מאיץ במבנה "איירפויל" ( Airfoil) החשוף לשחיקה של חול ו/או אבק עשויים 

להיווצר חורים של ממש בצד המוביל של הלהב. עשו כל שביכולתכם לסלק תנאים הרסניים אלו ולאחר מכן אזנו את המאיץ. אם המאיץ נפגע ללא תקנה, יש להחליפו.                    

חיבורים לא תקינים חיבורי מפוח למבנה נחלשו. אנא בדוק וודא שהחיבור תקין.

חיבורים לא תקינים חיבורי מפוח למבנה נחלשו. אנא בדוק וודא שהחיבור תקין.
חיבור משוחרר בין מאיץ לציר שוב, עליכם לחזק את ההברגות. לפני כן עליכם לבדוק האם המאיץ לא זז או שאיננו מתחכך בדופן הפנימית או הקונוס של בית המפוח.
עקמומיות ופגיעות בציר המפוח בדוק את הציר. אם אינו ישר, אם התעקם, יש להחליפו במהירות האפשרית כדי למנוע אפשרות פגיעה וצורך להחליף את המפוח כולו. בדוק שחיקה בתושבת המיסבים בציר. 

מיסבים שנשחקו יש להחליפם.

התקנה לא נכונה של חגורות יש לדאוג שגלגלי הרצועה יהיו בקו אחד. ציר המנוע חייב להיות מקביל לציר המפוח וגלגלי הרצועה. כל הטיה בין מקבילית הצירים ו/או גלגלים שלא בקו אחד גורמים לשחיקת החגורות.
חגורות שחוקות (פגומות) במנועים בהספק גבוה עם מספר רב של רצועות, רצועות שאינן זהות באורכן יכולות לגרום לרעידות, לרעשים, לחיכוך רב ולעומס לא שווה על חלק מן הרצועות.
מאיץ קירור אם מורכב מאיץ קירור, יש לוודא שאינו נוגע בדפנות ושהברגים מהודקים היטב.
רעידות הנובעות מסיבובי רוטור הפוכים משום שיש גיוון רב בזוויות וצורות הלהבים, קל לטעות בקריאת כיוון הרוטור. אנא בדוק את כיוון הרוטציה, וזאת בהתאם להוראות ולסוג המאיץ.
פולסים של אוויר מפוחים עשויים לעבוד על "ריק". לעיתים הבעיה היא שהמפוח גדול לעומת צרכי המערכת או שהתנגדות המערכת הינה גבוהה מהמתוכנן. אפשר להוריד את רמת התנגדות המערכת על ידי ניקוי הפילטרים או פתיחת הדמפרים.
מערכות מיסוב פגומות יש לבדוק באם המיסבים ו/או בתי מיסב הרוסים. בנוסף, לפעול להידוק ברגים משוחררים. יש להחליף מיסבים ובתי מיסבים פגומים בטרם ייגרם נזק לציר.

 

רעש
סיבה תרופה
חומר זר בבית המפוח חומר זר יכול להיות מבורג משוחרר , שקית שנשכחה עד חלקי בד שנדבקים לכנפיים.  בידקו את המאיץ, בית המפוח ותנקו ביסודיות.
רעשי חריקות חגורות משוחררות או לא מתואמות נכון. אם החגורות מראות סימני שחיקה עדיף להחליף מאשר להמתין לשבר שיתרחש.
שחיקה של מיסבים יש להחליף את המיסבים במהירות לפני שיגרם נזק גדול יותר. מיסבים משוחררים נוטים לשחוק את הצירים לכן עליכם להיות בטוחים שהצירים הנם בגודל הנכון ולא נשחקו לפני שתתקינו את המיסבים החדשים. יש להשוות את המרחק בין המיסבים באם הם אינם מתאימים באורכם, יש לכוונם.       

מיסבים חדשים המותקנים על ציר שחוק לא יחזיקו מעמד זמן רב.

סגירה לא נכונה התאם את פני המיסב כך שיהיה ניצב לציר ודאג להידוק תיקני של המיסב לציר.
רעש באטימה בין דופן מפוח לציר ברגים המחזיקים את האטם משוחררים ,חומרי אטימה כגון טבעת גומי או אטמים אחרים שחוקים ונוצר מגע מתכתי בין האטם לציר.
יישור קו גלגלי חגורות יש לדאוג לכיוון לקו ישר (Alignment) בין גלגלי רצועה וכן לקו מקביל בין ציר המנוע וציר המפוח. יש לבצע פעולת "שיבוב" בין הצירים והגלגלים.
מעברי אוויר רעש אווירודינמי נגרם במעברים צרים בפליטה או ביניקה של המפוח כתוצאה ממגופים סגורים.
חלקי פח משוחררים חלקי מתכת משוחררים במפוח, בתעלות היניקה או הפליטה בסביבות המפוח תורמים לחשש שהרעש מהמפוח.

 

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.