רעשים כתוצאה של מערכות מיזוג אוויר

רעשים כתוצאה של מערכות מיזוג אוויר

לפניכם תקציר וציטוטים ממאמר בנושא רעש בכיתות לימוד אשר הופיע ב- SHRAE ומשך את תשומת לבי כהורה. רעש אובחן כזיהום סביבתי אשר השלכותיו מתבררות לנו יותר ויותר. למי שביקר באחרונה בביתה ספר, או זוכר מילדותו, זוכר את ההמולה והצווחות. באחרונה, גורם נוסף תורם לרמת הרעש, היא מערכת מיזוג האוויר. מאמר זה מוגש כחומר למחשבה לכולנו באשר אנחנו הורים ועוסקים בתחום האיוורור.

חופש נעים,

"ילדים הם לא רק קטנים ורעשניים יותר ממבוגרים, הם גם מאזינים לא בשלים אשר מפתחים את יכולת תפיסת השפה עד גיל ההתבגרות. מחקרים מראים כי ילדים נתקלים בקושי להבין דיבור בחדרים רועשים ועם תהודה. לכן גישת הטוב למדי" לתכנון חדרי לימוד לילדים איננה מספקת. ילדים צריכים חדרים בהם רעש ותהודה נמוכים".

רעשים כתוצאה של מערכות מיזוג אוויר- רעש בכיתה הם לרוב רעשים הנוצרים ממערכות מיזוג האוויר, רעשים מחוץ לבנין כתחבורה ואחרים ורעשים מכיתות אחרות. הד בכיתה כתוצאה מקירות ורצפות חשופים, מחמיר את השפעת הרעש על ליקויי שמיעה והבנה של תלמידים.

בתנאי רעש המפחיתים יכולת שמיעה ב- 50% עבור מבוגרים, נמצא, כי ילדים כמעט ולא הבינו דבר מן הנאמר. על פי המחקרים אלו, ילדים מפתחים את יכולת השמיעה שלהם במהלך ילדותם ונערותם. ילדים מתחת לגיל 13 זקוקים לכך שהרעש הסביבתי יהיה נמוך מאד לעומת הדיבור לו הם מקשיבים. לכן, לגורמי רעש בסביבת הלימודים, חשיבות גדולה לאיכות הבנת הנאמר, הנקרא והלימוד של ילדנו.

הקושי בהבנת הנאמר בכיתה חריף יותר לילדים המגיעים משפות אחרות או בעלי ליקויי שמיעה קלים. ילדים הבאים מבתים בהם מדברים שפו אחרות משפת הלימוד בבית הספר, יטו לסבול יותר מקושי בהבנת הנאמר כתוצאה מראש והד בכיתה.

רעש ותהודה גם הם משפיעים לרעה על יכולת ההבנה של הנאמר בכיתה בכך שהקולות מגיעים לתלמיד לא ברורים ויכולת פענוח הנאמר יורדת. יתרה מכך, הם פוגעים ביכולת הריכוז של ילדים ויכולתם להתמודד עם רעשים אלו. מכאן יוצא שתנאי הסביבה ללימוד הם רחוקים מטובים.

נמצא כי מערכת מיזוג אוויר היא בין הגורמים "התורמים" ביותר לרעש חריג בכיתות. על פי הנתונים, מערכות מיזוג אוויר מסוימות תורמות רעש ברמה של 65 dBA לחדר הלימוד. רמת רעש זאת זהה לרמת קול המורה במרחק של מטר (1) לכן ילדים אשר יושבים במרחק של למעלה ממטר מן המורה, ישמעו טוב יותר את מערכת מיזוג האוויר מאשר את מורתם. באופן טבעי רוב הילדים יושבים רחוק יותר מן המורה וגם עבודה בקבוצות אינה משפרת את המצב. במחקר באוהיו נמצא כי כיתות בהם פעלה מערכת מיזוג אוויר היו ב 14-15 dBA דציבלים יותר רועשות מכיתות בהן המערכת לא פעלה.

אצלנו, כאשר במרבית הכיתות בהן כן יש מזגנים, מדובר לרוב במזגני חלון, רובם ישנים ורועשים מאד. צאו וחשבו באיזה חשיפה לרעשים נמצאים ילדנו והשפעה זאת על התנהגותם.

באחרונה, כנס לתוקף הסטנדרט האמריקאי החדש לאקוסטיקה בכיתות לימוד. היות וארצות הברית היא מובילה עולמית בתחום של איכות סביבה וחקיקה, הרי שצפוי שנושא זה יעשה "הגירה" גם אלינו בבוא היום.

הסטנדרט קובע שרמת הרעש באזור הלימוד העיקרי לא יעלה על 35 dBA  ואילו בכל חלקי החדר לא תעלה 55 dBA. ברמה זאת, יכולת המורים לדיבור לא מאומץ ונורמלי תורמת להבנת הנאמר של התלמידים. יתרה מכך, כדי להבטיח רמת שקט זאת, תהה מחויבות חוקית לבנות כיתות לימוד תוך הקפדה על דלתות, חלונות, רצפות, צקרוצף וקירות מחומרים מבודדים. טיפול נכון יתרום להורדת רמת התהודה בכיתות, גם כן. כמובן שיש כאלו הטוענים כי על המורים להשתמש במערכות הגברת קול. אולם אלו טובות בעיקר לאולמות גדולים ולהרצאות פרונטליות. זאת בעוד במרבית הכיתות הנמוכות, הלימוד והעבודה נעשים בכיתות קטנות בעבודה אינטראקטיבית בין מורה לתלמידים. לכן, מערכות הגברת הקול, אינן מתאימות לכך.

לפיכך מסכם המאמר את הנקודות הרלוונטיות אליהן יש להתייחס כאשר מתכננים ומבצעים כיתות לימוד. בראש ובראשונה כי ילדים אינם בוגרים, וכי יכולת הבנת הנאמר שלהם מתפתחת כל שנות ילדותם ובגרותם. לכן, אם אנו שואפים לאפשר להם תנאים נאותים ללימודים, אנו מחויבים לדאוג לרמת הרעש והתהודה בכיתותיהם. כפי שאנו מספקים תאורה נאותה לקריאה, כך גם מניעת רעש ותהודה.

עלינו כהורים העוסקים בתחום להיות עירניים ולדרוש שינוי ותיקון המצב.

פח תעש (אשקלון) בע"מ היא חברת האם של "די.בי. אקוסטיקה בע"מ"

 

  • הכותבת היא סמנכ״לית פח תעש, מור שמגר-שפירא.
x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.